KONTAKT: Aleš Černý, tel.+420 602 760 392, alda@extremesport.cz ICQ: 309-676-931
SKYDIVING - disciplínySKYDIVING - Přesnost přistání

Přesnost přistání
nejstarší parašutistická disciplína. Výskok se provádí z malých výšek a po velmi krátkém volném pádu se hned otvírá padák. Po otevření se závodníci snaží řídit padák tak, aby přistáli na vytyčený cíl. V současnosti se skáče na terč o průměru 3 cm a nepřesné přistání se měří pouze do 16 cm. Přesnost závodníka měří elektronické zařízení. Pro tyto seskoky se používají velké padáky, které umožňují v závěrečném manévru relativně pomalý a kolmý sestup na cíl.

Názor - Je to poměrně levná disciplína které se stále věnuje nemalá část parašutistů i když svůj zenit má už dávno za sebou. Je to spíše doména armádních družstev. Široká skydiverská veřejnost dávno preferuje seskoky s dlouhým volným pádem.

Disciplína vhodná – pro všechny. Od prvního seskoku se každý přece snaží přistát co nejblíže místu, kde si posléze zabalí na další seskok. A to je tak trochu taky přesnost přistání. Ta vrcholová je asi jen pro nadšence-talenty a armádní družstva.

SKYDIVING - Individuální akrobacie

Individuální akrobacie
jedná se o zvládnutí těla během volného pádu, v co nerychlejším čase: co nejpřesněji provést čtyři otáčky o 360 stupňů a dvě salta v předepsaném pořadí (např.: otáčka doprava – otáčka doleva – salto – otáčka doprava – otáčka doleva – salto). Nejlepší závodníci těchto šest prvků zvládnou i pod 6 sekund. Skáče se z výšky 2 200 m. Provedení jednotlivých figur hodnotí rozhodčí ze záznamu kamery země – vzduch.

Názor - Tato disciplína už přežívá snad jen v armádním sportu a kupodivu se v ní stále závodí. Většina současných skydiverů už ani neví že existuje a vůbec nechápe proč něco takového skákat.

Disciplína vhodná – asi jen pro ty vojáky.

SKYDIVING - RW

SKYDIVING - RW

RW (relative work)

Sekvence – seskoky z velkých výšek kdy závodníci provádí během volného pádu různé, předem vylosované obrazce (formace). Soutěží se ve skupinách čtyřčlenných, osmičlenných, nebo šestnáctičlenných. Cílem je vytvořit bezchybně co nejvíce formací. Hodnocení se provádí ze záznamu kameramana, který skáče společně se skupinou a je součástí týmu.

Velké sestavy – skydiveři vyskakují z co nejvyšší výšky a během volného pádu se snaží vytvořit předem určený obrazec, který je zpravidla tvořen co největším počtem lidí. Tyto seskoky se skáčou pro radost zúčastněných, nebo jako nácvik dovedností využitelných při pokusech o co největší (rekordní) sestavy. Největší držená sestava (světový rekord) je 333 lidí. Český rekord je 30 lidí (z roku 1999). Sestava musí být držena min. 3 sekundy a hodnotí se ze záznamů kameramanů, kteří skáčou společně s ostatními, ale nezapojují se do sestavy.

Názor – RW seskoky se dlouhodobě drží na špici zájmu široké skydiverské veřejnosti. Přesto že to není nic nového, tak stále prochází vývojem, zvláště v sekvencích, kde se stále nachází nové možnosti jak práci během volného pádu vylepšit, zkvalitnit a tím zrychlit střídání formací, což znamená zvítězit. Na překážku je fakt, že je potřeba dát dohromady příslušný počet lidí, který spolu bude pravidelně skákat. Všichni budou přibližně na stejné výkonnostní úrovni a budou mít dostatek finančních prostředků. Rozhodně to není levná záležitost.

Disciplína vhodná – pro každého, kdo zvládl prsní polohu zná zásady bezpečnosti během volného pádu (aby neohrozil ostatní) a samozřejmě umí otevřít padák. Řádově po několika desítkách provedených seskoků (včetně výcviku).

SKYDIVING - FREESTYLE

FREESTYLE

někdy označovaný jako vzdušný balet. Skokan provádí během volného pádu sestavu prvků, která je hodnocena podle technické obtížnosti, provedení a uměleckého dojmu. Hodnocení se provádí na základě záznamu kameramana, který snímá celý seskok a je součástí týmu.

Názor – jedna z moderních disciplín. Prováděné prvky připomínají gymnastiku. Bez dobré flexibility nemáte šanci. Nic pro ztuhlé neohebné staříky.

Disciplína vhodná – Pro fyzicky dobře připravené jedince, kteří již skvěle zvládli ovládání těla za volného pádu. Počet seskoků pro začátek by mohl být… řekněme sto a více, ale je to velmi individuální.

SKYDIVING - SKYSURFING

SKYSURFING

při seskoku používá skokan desku připomínající surfingové prkno k „jízdě“ po vzduchu. Hodnocení se provádí na základě záznamu kameramana, který snímá celý seskok a je součástí týmu.

Názor – tady není co řešit, v duchu: chceš-li být in - dej si prkno na nohy, vznikla i tato disciplína. Neobyčejně rychle se vyhoupla na absolutní špičku zájmu a to nejen skydiverů. Pokud se někde objevili nějaké záběry ze vzduchu tak jedině s prknem, jak jinak. Minulý čas, ale asi bude na místě. Už to není taková bomba a skysurfing mírně ztrácí pozice.

Disciplína vhodná – pro zkušené skydivery. Co mají řádově několik stovek seskoků a značné zkušenosti s volným pádem.

SKYDIVING - FREEFLYING

FREEFLYING

česky by se to dalo přeložit jako „volné létání“. Skokani se pohybují ve všech možných i nemožných polohách (po nohách, po hlavě, v sedě apod.). Různé formace jsou tvořeny jak horizontálně, tak vertikálně. No prostě - naprostá svoboda pohybu všemi směry a v různých polohách.

Názor – mladá parašutistická disciplína jednoznačně na absolutní špičce zájmu skydiverů. Výhoda je že se dá trénovat i sólo, což není možné u RW. Vše se odehrává ve vyšších vertikálních rychlostech než RW seskoky, což klade nejvyšší nároky na použitou techniku. Zapomeň na stará dvacetileté postroje, bylo by to velmi nebezpečné.

Disciplína vhodná – pro každého, kdo dobře ovládá tělo za volného pádu, disponuje vhodnou padákovou technikou a samozřejmě bezpodmínečně dodržuje zásady bezpečnosti během volného pádu, pokud neskáče sám. Pro skydivery co mají přes sto seskoků.

SKYDIVING - CRW

CRW (Canopy Relative Work)

při této disciplíně tvoří parašutisté různé formace na otevřených padácích.

Názor – poměrně atraktivní disciplína pro diváky i když se odehrává ve velkých výškách. Přesto se jí věnuje jen velmi malé procento skydiverů.

Disciplína vhodná – pro ty co nepreferují volný pád a mají značné zkušenosti s řízením padáku. Rozhodně to není pro slabé nátury. Šlapat si navzájem po otevřených padácích není jen tak.

SKYDIVING - SWOOPING

SWOOPING

ve zkratce se jedná o co nejrychlejší a nejefektnější přistání na padácích o velmi malé velikosti (cca 10 m2 a menších). Přistává se do předem vytyčených míst, často přes vodní kanály. Piloti musejí mít padák naprosto pod kontrolou po celou dobu seskoku a hlavně při finálním manévru.

Názor – mladá, radikální disciplína parašutismu, která přišla na svět s vývojem velmi výkonných malých padáků. Nezadržitelně se dere do popředí zájmu a to i neskákající veřejnosti, především pro svoji vysokou diváckou atraktivitu.

Disciplína vhodná – už použitou technikou je tato disciplína předurčena jen těm nejzkušenějším. Řádově mnoho stovek seskoků a pak …možná.

SKYDIVING - BLADE RUNNING

BLADE RUNNING

disciplína, ve které se opět používají malé a rychlé padáky jako při swoopingu. Blade Running je slalom na dráze vytyčené na tak příkrém svahu, že jej skokani se svými padáky dokáží kopírovat. Skydiver vyskočí z letadla z výšky cca 1 000 metrů a otevře padák. Poté se snaží v co nejvyšší rychlosti vletět do slalomové dráhy a proletět ji v co nejkratším čase.

Názor – mladá, radikální disciplína parašutismu, která přišla na svět s vývojem velmi výkonných malých padáků.

Disciplína vhodná – Už použitou technikou je tato disciplína předurčena jen těm nejzkušenějším. Řádově mnoho stovek seskoků a pak … možná.